Intercyza małżeńska – na czym polega?

2019-01-21T11:52:54+01:0030/01/2018|Porady prawne|

Intercyza

Intercyza, czyli małżeńska umowa majątkowa, jest dokumentem spisywanym z udziałem dwóch osób pozostających w związku małżeńskim lub pragnących wkroczyć w ten związek. Regulacje dotyczące rozdzielności majątkowej opisuje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Intercyza wprowadza odmienny ustrój małżeński niż ten wynikający z ustawy – małżonkowie, którzy mają ustanowioną intercyzę u notariusza dysponują bowiem dwoma oddzielnymi majątkami.

Intercyza musi być podpisana w formie aktu notarialnego, przed notariuszem – w innym wypadku umowa taka będzie nieważna. Osoby biorące ślub mogą zdecydować się na różne formy małżeńskiej umowy majątkowej – w zależności od tego, w jakiej sytuacji aktualnie się znajdują. Możliwe rodzaje intercyzy małżeńskiej to:

  • Umowa wyłączająca wspólność majątkową
  • Umowa rozszerzająca wspólność majątkową
  • Umowa przywracająca wspólność majątkową
  • Umowa ograniczająca wspólność majątkową

Przy spisywaniu intercyzy u notariusza należy pamiętać o składnikach majątku osobistego, które reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wśród nich znajdują się m.in.: majątki, które dana osoba odziedziczyła lub otrzymała w ramach darowizny, wierzytelności powstałe w wyniku wypłaty odszkodowania czy prawa niezbywalne, przysługujące wyłącznie jednej osobie.

Intercyza małżeńska – zalety i wady

Zalety rozdzielności majątkowej dotyczą przede wszystkim zabezpieczenia majątku obojga małżonków na wypadek rozwodu lub innych okoliczności, skutkujących rozstaniem się dwojga osób. Intercyza u notariusza zabezpiecza ponadto majątek każdego z małżonków w okolicznościach, gdy drugi z partnerów musi ogłosić bankructwo lub posiada własne długi. Jeśli para podpisała małżeńską umowę majątkową u notariusza, to sprawa rozwodowa oraz formalności z nią związane będą znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia. Nie oznacza to jednak, że intercyza małżeńska cechuje się wyłącznie zaletami.

Wady takiego rozwiązania mogą dotknąć współmałżonków przykładowo w trakcie zaciągania kredytu – ich zdolność kredytowa będzie bowiem mniejsza, niż w przypadku, gdyby do zobowiązania finansowego przystępowali wspólnie. Ponadto małżeńska umowa majątkowa stanowiąca o rozdzielności uniemożliwia wspólne rozliczanie się pary z podatku dochodowego, co jednocześnie generuje większe koszty.

Intercyza u notariusza - małżeńska umowa majątkowa - Notariusz Łódź Centrum

Rozdzielność majątkowa chroni finanse małżonków i zwiększa swobodę w dysponowaniu finansami

 

Intercyza – przed ślubem czy po ślubie?

Wiele osób zastanawia się, czy intercyza u notariusza powinna być podpisywana przed ślubem, czy po zawarciu związku małżeńskiego. Rozwiązanie jest dowolne, jednak obie opcja mają określone konsekwencje.

Jeśli przed zawarciem małżeństwa para nie zdecydowała się na podpisanie intercyzy, może to zrobić w dowolnym momencie trwania związku małżeńskiego. Należy jednak pamiętać, że intercyza po ślubie nie działa wstecz – oznacza to, że dokument nabiera mocy prawnej w chwili podpisania go przez oboje małżonków. Warto więc zastanowić się nad rozdzielnością majątkową w sytuacji, w której zachowanie jednego z partnerów grodzi utratą bezpieczeństwa finansowego rodziny – przykładowo w momencie zaciągania kolejnych zobowiązań kredytowych czy pożyczek w parabankach lub w przypadku uzależnienia drugiej strony, skutkującego utrata zgromadzonych oszczędności.

Intercyza przed ślubem czy po ślubie? Oto jest pytanie!

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Oczywiście w każdej chwili możesz zablokować pliki cookies w swojej przeglądarce. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. ROZUMIEM!