Cennik2023-09-18T13:25:46+02:00

Opłaty notarialne

Zgodnie z ustawą Prawo o notariacie notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie. Jego wysokość jest każdorazowo określana na podstawie umowy ze stronami czynności, a maksymalną wysokość wynagrodzenia notariusza określa rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Wynagrodzenie notariusza każdorazowo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT według aktualnie obowiązującej stawki 23%.

Ile kosztuje zawarcie umowy, spisanie testamentu lub odrzucenie spadku u notariusza?

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na wysokość wynagrodzenia notariusza są wartość przedmiotu umowy, a także rodzaj czynności, która ma zostać dokonana. Taksa notarialna za dokonanie czynności każdorazowo ustalana jest indywidualnie z klientem, w celu jej dokładnego obliczenia prosimy o wcześniejsze umówienie się i wizytę w kancelarii (jest ona nieodpłatna) lub o kontakt telefoniczny.

Dodatkowe koszty i opłaty za czynności notarialne

Notariusz na podstawie odrębnych przepisów jest płatnikiem niektórych podatków – podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn. W praktyce oznacza to, że dokonując czynności podlegających opodatkowaniu tymi podatkami klient będzie musiał zapłacić należny podatek notariuszowi, który następnie odprowadzi go do właściwego urzędu skarbowego.

Jeżeli przeprowadzana przez Państwa czynność notarialna powodować będzie konieczność dokonania wpisów w księdze wieczystej, notariusz obok wynagrodzenia i ewentualnych podatków pobierze od stron opłatę sądową, którą następnie przekazuje na rachunek bankowy właściwego sądu rejonowego.

Uiszczając podatki oraz opłatę sądową u notariusza nie musicie Państwo samodzielnie ich obliczać i odprowadzać, a także macie Państwo pewność, że zostały one pobrane w prawidłowej wysokości oraz wpłacone na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego bądź sądu rejonowego.

Płatność za usługi notarialne w naszej kancelarii możliwa jest także kartą płatniczą.

Napisz do nas!

ALEKSANDRA BAUDYSZ, MICHAŁ KRYSZKIEWICZ SPÓŁKA CYWILNA

Zadaj pytanie o opłaty notarialne…
…poprzez podany poniżej formularz:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu przez Kancelarię Aleksandra Baudysz, Michał Kryszkiewicz s.c.

    Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Oczywiście w każdej chwili możesz zablokować pliki cookies w swojej przeglądarce. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. ROZUMIEM!