Potrzebne dokumenty2023-09-18T13:29:01+02:00

Dokumenty u notariusza – które są niezbędne?

UMOWY SPRZEDAŻY • UMOWY DAROWIZNY • DOKUMENTY DO SPRAWY SPADKOWEJ

W celu ustalenia listy niezbędnych dokumentów do aktu notarialnego najlepszym rozwiązaniem będzie osobisty lub telefoniczny kontakt z naszą kancelarią notarialną. Pracownik lub notariusz udzieli wyczerpujących informacji dotyczących dokumentów koniecznych do umowy darowizny, sprzedaży nieruchomości czy dokumentów do sprawy spadkowej.

Stosownie do art. 85 §1 ustawy Prawo o notariacie, przy dokonywaniu czynności notarialnej, notariusz jest obowiązany stwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności – dlatego każda z osób dokonujących czynności w kancelarii powinna legitymować się ważnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu).

Poniżej podajemy przykładowe listy (o charakterze orientacyjnym) dokumentów do aktu notarialnego w poszczególnych sprawach. Należy je dostarczyć do kancelarii (osobiście lub przesłać skany mailem) na około dwa dni przed planowanym terminem transakcji, abyśmy mogli wcześniej się z nimi zapoznać oraz ocenić ich kompletność.

DOKUMENTY DO UMOWY SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Umowa sprzedaży nieruchomości może przybierać różne formy – w zależności od okoliczności zakupu (środki na zakup pochodzące z kredytu lub z własnych oszczędności, nieruchomość znajdująca się w strefie rewitalizacji i inne). W związku z tym warto przygotować odpowiednie dokumenty do notariusza wcześniej i sprawdzić ich aktualność oraz kompletność.

POBIERZ LISTĘ

DOKUMENTY DO UMOWY DAROWIZNY

Umowa darowizny, podobnie jak inne umowy poświadczone aktem notarialnym, wymagają przedłożenia dokumentów u notariusza. Z uwagi na fakt, że darowizna może dotyczyć nieruchomości, lokalu stanowiącego odrębną własność lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, komplet dokumentów do aktu notarialnego za każdym razem będzie nieco inny.

 

POBIERZ LISTĘ

DOKUMENTY DO SPRAWY SPADKOWEJ

Dokumenty u notariusza, które można sporządzić w formie aktu notarialnego na podstawie przepisów spadkowych, to akt poświadczenia dziedziczenia, a także testament. W obu tych przypadkach należy przygotować dokumenty do sprawy spadkowej, które pozwolą prowadzącemu czynności notariuszowi sporządzić testament lub akt poświadczenia dziedziczenia jeszcze tego samego dnia.

POBIERZ LISTĘ

Napisz do nas!

ALEKSANDRA BAUDYSZ, MICHAŁ KRYSZKIEWICZ SPÓŁKA CYWILNA

Potrzebujesz porady w swojej sprawie?
Zapraszamy do wstępnego kontaktu poprzez podany poniżej formularz:

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu przez Kancelarię Aleksandra Baudysz, Michał Kryszkiewicz s.c.

    Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Oczywiście w każdej chwili możesz zablokować pliki cookies w swojej przeglądarce. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności. ROZUMIEM!